Prohledat tento blog

středa 16. května 2012

Alergie na potravu - Jak může krmivo ovlivnit alergii u psa

Významným příznakem alergie u psa jsou nezvladatelné a neustálé pocity svědění v důsledku zánětu kůže. Chovatel nejprve vyloučí blechy a pak se snaží zjistit, proč se ten pes neustále škrábe, přestože nemá blechy.

Mezi nejsvědivější oblasti často patří meziprstí, nadprstí, hlava, tváře, spodní strana krku, hrudi a břicha. Jindy zase může být příznakem alergie zarudlá kůže boltců, záněty kůže nebo svědivý ekzém v okolí řitních žlázek.

Alergie se může projevovat i záněty uší, protože ty patří ke kožnímu systému. O alergii se může jednat, i když je postiženo jen jedno ucho. Často se vyskytuje zarudnutí a zhrubnutí ušního boltce.

Onemocnění kůže u psa a kočky - příznaky, příčiny, léčba


Alergie na potravu

Zvláštní skupinou jsou alergie na potravu. Obvykle se začnou projevovat až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy, ale nemusí tomu tak vždy být.

Dieta je nezbytnou součástí léčby u psů alergických na potravu. Je to asi nejnáročnější součást léčby, co se týče psychické výdrže páníčků, protože k dietě nesmí pes dostat nic jiného, ani pamlsek. Stačí, aby pes dostal jediný piškot a pokud je alergický na pšenici, bude se měsíc drbat jako o závod. Dietu je možné připravovat doma, což je náročné na čas i finančně, nebo je možné použít speciální granule pro alergické psy - hypoalergenní granule.

Příznaky alergie na potravu

Hlavním projevem je rovněž svědivost, které často předchází ztráta srsti. Nejčastěji se tak děje na zadních plochách stehen. U 10-15% postižených se k tomu přidávají i potíže trávicího ústrojí (zvracení žlutavých hlenů, průjmy, postižení jater). Nejčastější bývá přecitlivělost na bílkovinu mléka, hovězí, vepřové, drůbeží či rybí maso, vejce, obilniny a průmyslová krmiva.


Léčba

Alergie je nepřiměřená reakce vlastního imunitního systému na běžné podněty a proto ji nelze vyléčit. Můžeme však do určité míry kontrolovat její projevy. Základem je vyhýbání se alergenům. Pokud podle výsledků testu víme, na co je náš pes alergický, snažíme se tento alergen odstranit.


1. Hypoalergenní krmivo pro psy

Hypoalergenní krmivo pro psy je vhodné pro psy trpící alergií na některou ze složek potravy. Statistiky uvádějí, že alergie u psa se projeví u každého sedmého jedince.

Hypoalergenní granule pro alergické psy obsahují jeden druh bílkoviny, tak aby mohl být jednoznačně alergen vyloučen. Jednoznačně je zde uveden druh bílkoviny obsažené v granulích. Nejméně alergizující bílkovinou je jehněčí, losos nebo divočina. Potravní alergií často způsobuje kuřecí, hovězí, vepřová bílkovina nebo také obiloviny obsažené v granulích. Z tohoto důvodu existují tzv. grain free krmiva, která jsou zcela bez obilovin.

2. Hypoalergenní kosmetika

Hypoalergenní šampony a gely zklidňují podrážděnou pokožku a uleví od svědění, pomáhají při obnově ochranné kožní bariéry a kontrolují kožní mikroflóru.

3. Doplňky

Doplňky ve formě kapslí (např. Canina), kapek či olejů (Dermanorm olej).  Pomáhají při problémech s kůží a srstí, způsobenými hormonální či metabolickou nerovnováhou, nebo alergií. Obsahuje vysoce nenasycené mastné kyseliny (Omega 3 a 6), zinek a dalčí účinné látky podporující látkovou výměnu v kůži.

4. Antihistaminika - to jsou látky, které se ve velké míře používají při alergiích u lidí. U psů je jejich účinnost bohužel mnohem menší. Fungují asi jen ve 30% případů a často je potřeba vyzkoušet jich několik druhů.

5. Kortikosteroidy - jsou nejúčinějším lékem proti alergiím, ale také mají nejzávažnější vedlejší účinky. Proto je jejich použití vyhrazeno až pro případy, kdy všechno ostatní zklame a stav psa je neúnosný. Tyto léky celkově potlačují imunitu a tím tedy i alergické reakce, které jsou abnormální odezvou obranného systému na běžné stimuly. K závažným vedlejším účinkům těchto léků patří především oslabení imunity, poškozování nadledvinek a jater.

6. Desenzibilizace - je to metoda při které se psovi aplikuje postupně koncentrovanější a koncentrovanější alergen. Tím dojde ke snížení citlivost k danému alergenu. U lidí je tato metoda celkem úspěšná, u psů se její úspěšnost pohybuje pouze kolem 30% . Léčba je dlouhodobá a finančně náročná. Vhodná je spíše pro psy v počátcích onemocnění a pro psy alegické na malé množství alergenů.

Související články:

Pes alergický na krmivo
Onemocnění kůže u psa a kočky - příznaky, příčiny, léčba
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy

 

Žádné komentáře:

Okomentovat