Prohledat tento blog

středa 20. ledna 2010

Nemoci starých psů - Jak prodloužit život vašemu psovi


Pes senior
K nejčastějším nemocem, které se trápí starší psy  patří zánět kloubů, rakovina, nemoci srdce nebo ledvin. Nejčastější příčinou úmrtí staršího psa je rakovina a také srdeční nebo ledvinové selhání.

Stáří u psa se projevuje ve změně chování. Mají problémy s orientací, vyhledávají spíše klid a samotu a vyhýbají se všem aktivitám. Dalšími projevy stárnutí u psů je řídnutí srsti, ztráta naučených návyků, inkontinence, noční nespavost, ztráta chuti k jídlu.

Krmivo 

Nebudu doporučovat konkrétní značku ani výrobce. Na trhu dnes najdete mnoho kvalitních krmiv, proto vám poskytnu spíše rady, podle jakých kritérií se při výběru krmiva držet: 

Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy


Obecně mají granule pro staré psy:

- Nižší obsah bílkovin - doporučeno kolem 22%. I když zatím nebylo jednoznačně prokázáno, že by mohl jejich vyšší obsah působit nepříznivě, zejména na ledviny

- Nižší obsah energie - doporučeno kolem 9% (v krmení to jsou hlavně tuky a také sacharidy), staří psi už nebývají tak aktivně využívaní a proto nemají takovou potřebu energie jako dříve. Krmení s vysokým obsahem energie může vést k jejich nadváze.

- Vyšší obsah vitamínů a minerálních látek - podobné dávkování jako u štěňat. Staří psi už tyto látky nedokážou tak dobře využít, proto potřebují určitou rezervu. Důležitý je přísun hlavně vápníku a fosforu, protože dochází k postupné dekalcifikaci kostry - známé osteoporózy. Neméně významné je podávání doplňků na posílení imunity - doporučuji Plarasan (účinky jsou klinicky ověřené).

- Vyšší obsah vlákniny - doporučeno asi 2,5%. Podporuje správnou funkci střev a pes se cítí dobře nasycený, aniž by tloustnul. Jedno z nejkvalitnějších krmiv na našem trhu je např. Canine Caviar nebo First Mate.

Lze stárnutí mozku u starších psů ovlivnit krmením?  1. Záněk kloubů u psů - Artritida

80-90% starších psů trpí kloubními záněty (artritida)

Stejně tak jako lidé, tak i psi a kočky trpí záněty kloubů. Odhaduje se, že artritidou trpí každý pátý pes starší sedmi let a 90% všech starších koček. Není to nic nového. Existují důkazy, že i dinosaurus míval záněty kloubů. Ovšem tenkrát neexistovaly kvalitní doplňky stravy, speciální krmiva a léky, které mají majitelé psů a koček k dispozici dnes.

Kvalitní péče o klouby pomáhá redukovat následky artritídy.

Artritis u psů - Příčiny, příznaky, léčba, kloubní výživa, krmivo 2. Rakovina u psů

Rakovina je u psů a koček ještě daleko častější nemocí než u lidí. Víte, že zvířata kuřáků jsou náchylní k rakovině plic a že rakovina mléčné žlázy nejčastější rakovinou u fen?

Rakovina mléčných žláz u feny - Kastrace jako zdravotní prevence

Existuje několik možností jak bojovat s rakovinou u psů včetně operace, ozařování nebo chemoterapie. Ovšem nejlepším řešením je prevence - kvalitní krmení a esenciální mastné kyseliny posilují imunitní systém např. lososový olej. Výborným doplňkem je Sanicell, který pomáhá zničit nádorové buňky dokud jsou v počátcích.


3. Onemocnění jater

Játra jsou orgánem, které plní mnoho důležitých funkcí počnaje trávením a konverzí živin, přes odstranění toxických látek z krve a ukládání vitamínů a minerálů. Játra mají velkou funkční rezervu (až 80%) a tak dochází ke klinickým projevům často až v pokročilejší fázi jejich onemocnění. Mnohdy jsou příznaky jen mírné a nespecifické. Při vážnějších poruchách můžeme pozorovat nechutenství, hubnutí, apatii, únavu, slabost, zvracení, průjem či naopak zácpu, zvýšenou teplotu, žíznivost a zvýšené močení...

Onemocnění jater u psů a koček - Příznaky, příčiny, léčba


4. Onemocnění srdce

Přestože je onemocnění srdce u psů a koček nevyléčitelné, pomocí diety a medikace lze tyto pacienty udržet dlouhodobě v dobré kondici.Příznaky mohou být velmi podobné příznakům jiných onemocnění, proto pokud pozorujete některé níže jmenované potíže, navštivte veterináře: snížená výkonnost při zátěži, ztížené dýchání, častý kašel, snížený apetit, hubnutí, mdloby a kolapsy, letargie a slabost...

Onemocnění srdce u psů a koček - příznaky, příčiny, rizika, řešení


5. Chronické nebo akutní selhání ledvin

Při ledvinovém selhání se v podstatě jedná o otravu vlastními zplodinami. Funkcí ledvin je čištění krve od odpadních látek. Při poškození ledvin dochází k hromadění odpadních látek v těle zvířete.Pes s akutním selháním ledvin má snížený apetit, hubne, zvrací, je apatický a slabý, má průjem (často i s krví). Typickým přiznakem je bolestivost a zápach z dutiny ústní. Pes hodně pije, ale nemočí vůbec nebo velmi málo...

Jak pečovat o psa s onemocněním ledvin Související články:

Močové kameny u psa a kočky - Sanicell pomáhá zabránit vzniku močových kamenů
Diabetes neboli cukrovka u psů a koček - Příčiny, příznaky, léčba, prevence 
Zápach z tlamy - Dentální onemocnění u psů a koček
Jak rozpoznat onemocnění štítné žlázy u psa - ztráta srsti, obezita, únava 
Bolest kloubů u starších psů
Kloubní výživa pro psy


Autorem článku je Ing. Daniela Míčková
Žádné komentáře:

Okomentovat