Prohledat tento blog

čtvrtek 10. května 2012

Když pes trpí průjmem nebo zácpou

Když pes trpí průjmem nebo zácpou, má velké množství neforemně tvarovaného trusu, je hubený, má matnou srst nebo dokonce lysiny, pak to může svědčit o tom, že je krmen nesprávnými granulemi. Nevhodné suroviny, nevyvážené složení a špatný způsob zpracování s sebou přinášejí nízkou stravitelnost, nedostatek živin v organizmu a riziko alergické reakce. To vše se dříve či později může odrazit ve špatném zdravotmním stavu zvířete.

Granule pro psy jsou dnes již nejběžnějším krmením pro psy. Cílem by nemělo být pouze psa zasysit, ale zároveň mu dodat látky potřebné k spokojenému životu, k podpůrné léčbě některých onemocnění (alergie, dermatitida, diabetes, močové kameny atd.) nebo prevenci možných onemocnění (artróza, rakovina atd) ke kterým má pes vrozené dispozice. I v oblasti krmiv pro psy jde výzkum a vývoj dopředu.

Nejlepší krmivo pro psy neexistuje

- Vždy se najde 5 - 10% psů, kteří budou mít problém a může být krmen tím nejkvalitnějším krmivem.

- Co je chutné pro jednoho nemusí zákonitě chutnat druhým.

Důležité je, aby krmivo odpovídalo věku zvířete (puppy, adult, senior), zohledňovalo zátěž (performance nebo také energy, normal, light)

Granulované krmivo pro psy je označováno jako kompletní. To znamená, že obsahují ve správných poměrech všechny živiny potřebné ke zdravému vývoji organizmu.

Cena a kvalita

Cena krmiva odráží mnoho důležitých faktorů. Jedná se o:

1. Kvalita surovin

Mohou být použity druhotné odpady, maso z výseků nebo kvalitní maso z volných chovů, kde se nepoužívají hormony, antibiotika a další zdraví škodlivé látky.

2. Výzkum a vývoj

Výrobci se předhánějí v detajlech a do krmiv přidávají antioxidanty (vitamín C, E, taurin,mastné kyseliny), látky na podporu imunity, prebiotika. Investují do náročných krmných testů.

3. Technologie zpracování

Důležitá je nejen kvalita vstupních surovin, ale rovněž šetrný způsob zracovávání, při kterém zůstávají zachované veškeré zdraví prospěšné látky obsažené v surovinách. Moderní výrobní zařízení, technologie zpracování, nové technologie konzervace a kvalitní obalové materiály se rovněž odráží v ceně. Z informací na obalu se bohužel nedozvíte výrobní postupy ani technologii zpracování.

Naopak nevhodné suroviny, nevyvážené složení a špatný způsob zpracování s sebou přinášejí nízkou stravitelnost, nedostatek živin v organizmu a riziko alergické reakce.

Informace na obalu

Aby jste se vyznali v krmivech pro psy je doporučováno, číst informace na obalu. Ne vždy se ovšem dovíte, to co je opravdu směrodatné skoro bych řekla, že některé informace jsou až zavádějící.

1. Složení
Jako první by měly být uváděny složky, které jsou zastoupeny v největším poměru. U granulí pro psy, by to přirozeně mělo být maso a výrobky živočišného původu nikoli obiloviny jako je např. pšenice nebo kukuřice.

Více na téma obiloviny si můžete přečíst v článku: Obiloviny v krmivech pro psy ANO či NE?

2. Bílkoviny
Bílkoviny neboli maso je nejdůležitější složkou granulí. Závádějící je rovněž informace, kterou někteří výrobci uvadějí na obale a to procentuální obsah čerstvého masa - což není procentuální obsah bílkovin. Vzhledem k tomu, že maso je tvořeno ze 70ti procent vodou, po vysušení zde mnoho bílkovin nezůstane.

3. Stravitelnost
Zajímat by vás měla stravitelnost neboli využitelnost pro organizmus. Stavitelnost je dána použitými vstupními surovinami. Pozor. Pokud je na obalech různých naček uvedeno např. 20% bílkovin, ještě to neznamená, že jsou obě značky kvalitativně rovnocenné. Je rozdíl ve stravitelnosti kvalitního masa a masa "neznámého původu". U kvalitních krmiv se stravitelnost pohybuje nad 80% např. Canine Caviar , Artemis uvádí hodnotu strvitelnosti nad 90% 

Znakem vysoké biologické hodnoty krmiva a vysoké stravitelnosti krmiva je malé množství hezky formovaných výkalů bez výrazně nepříjemného zápachu.

Zdravý pes není hubený ani tlustý, má lesklou srst bez lupů, lysin či dalších vad a netrpí průjmem ani zácpou.

Mohlo by vás zajímat:

Jak a čím krmit psa. Granule versus doma připravovaná strava
Klinické diety - krmivo jako lék
Poruchy zažívání u psů - průjem, zvracení, zácpa, hubnutí, plynatost
Průjem u psa - Nejčastější příčiny průjmu u psů
Pozor na průjem u štěňat
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy
Průjem u koček - Nejčastější příčiny, rizika, léčba

Žádné komentáře:

Okomentovat