Prohledat tento blog

čtvrtek 4. října 2012

Obiloviny v krmivech pro psy ANO či NE?

Obiloviny v krmivech pro psy
Jsou obiloviny v krmivech pro psy hodnotnou složkou potravy psa nebo ne? Za ideální je považováno krmivo, kde převaha bílkovin je pokryta kvalitními živočišnými zdroji, zdrojem tuků je převážně tuk živočišný a sacharidy v krmivu v prvé řadě pocházejí z kvalitních snadno stravitelných obilovin nebo brambor, dále pak z menšího množství ovoce a zeleniny. Obiloviny však nesmí být hlavní složkou krmiva a hlavním zdrojem bílkovin jak tomu tak často bývá u komerčních krmiv.


1. Obiloviny ano, ale ne na prvním místě ve složení a pouze ty, které pes dokáže strávit.

Mezi zdroje sacharidů řadíme pšenici, kukuřici, oves, rýži, brambory, cizrnu, proso, ječmen atd.

Brambory

Nejlépe stravitelné jsou brambory (Pozor - mám na mysli vločky z celých brambor, nikoliv bramborové úsušky, což jsou vlastně slupky - odpad potravinářského průmyslu). Více na toto téma si můžete přečíst v jiném článku:  Jsou brambory vhodnou surovinou výživě psů?

Proso

Proso jako hlavní zdroj uhlohydrátů – nejlépe stravitelná obilovina
Proso je dle současných výzkumů nejlépe stravitelnou obilovinou. Zároveň je to obilovina, na kterou nejsou známy žádné alergické reakce.

Cizrna

Je vysoce výživná, bezlepková obilovina. Opět velmi vhodná pro psy se sklonem k alegiím. Je výborným zdrojem zinku, obsahuje antioxidanty jako vitamin C, E, beta-karoten, zlepšuje kontrolu cukru a inzulinu v krvi, pomáhá snižovat riziko problémů s tlustým střevem, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

 Hnědá rýže

Obsahuje velké množství vitaminu B, vápník, fosfor a železo. Je velmi výživná a dobře stravitelná a neobjevují se na ni alergické reakce. Hnědá rýže omezuje projevy lupénky, chrání proti rakovině a zamezuje výskytu průjmů. Snižuje cholesterol a je prevencí proti ledvinovým kamenům.

Oves

Oves je vynikající obilovina, která uklidňuje nervovou a reprodukční soustavu a posiluje imunitní systém a srdeční svaly. Oves ideálně vyhovuje zažívání psů a koček, protože je lehce kyselý a hypoalergenní. Nutriční složení ovsa je ve srovnání s ostatními cereálními obilovinami lepší - oves má více L-lysinu, DL-methioninu a aminokyselin než ostatní obiloviny.

Největší výhodou ovsa je však vysoký obsah betaglukanů. Betaglukany zpomalují trávení škrobů a tím snižují množství glukózy a inzulínu v krvi - což dlouhodobě přispívá k dobrému zdraví psů a koček.

Vláknina z ovsa zlepšuje funkci tlustého střeva a tak podporuje zdravé zažívání. Předpokládá se, že tato nerozpustná vláknina má význam v prevenci rakoviny tlustého střeva, protože přispívá k snižování množství karcinogenů v trávicím traktu.

2. Pozor na pšenici, kukuřici a lepek 

Na kukuřici a pšenici jsou alergické až dvě třetiny psů!

Pšenice

Pšenice je všeobecně považována za surovinu nejvíce způsobující alergie a zároveň je nejméně stravitelnou ze všech surovin používaných k výrobě krmiv. Pšenice obsahuje velké množství lepku (psi a kočky nemají trávicí enzymy, které jsou k správnému strávení lepku zapotřebí). Pšeničný lepek je u psů a koček častou příčinou žaludečních a kožních reakcí.

Kukuřice

Specialisté na výživu uvádí kukuřici jako obtížně stravitelnou surovinu, která má nízké nutriční hodnoty. Dále se uvádí jako potencionální alergen u určitých druhů plemen psů.

Lepek

Lepek, který se běžně v krmivech používá jako levný zdroj proteinů, postrádá celou řadu aminokyselin, obvykle je uváděn jako příčina potravních alergií, zažívacích potíží a kožních problémů

3. Granule bez obilovin

Dle amerického časopisu Whole Dog Journal (nezávisle na krmivářských firmách recenzujícího odborného kynologického časopisu zaměřeného na výživu pro psy) je strava bez obilovin nezdravý extrém (hrozí obezita a posléze selhání ledvin a jater).

Kde je pravda? Jak to tak bývá, pravděpodobně někde uprostřed.

Některým psům velké množství bílkovin obsažené v grain free krmivech prostě nesedne. Zdravá zvířata nadbytek bílkovin vyloučí močí a nezpůsobí to žádné škody, ovšem psům s ledvinovými problémy se vysokoproteinová krmiva nedoporučují.

Které krmivo lze doporučit?

Všechny níže uvedené značky obsahují vysoký podíl masa či masové moučky, jsou vysoce stravitelné, neosahují nevhodné obiloviny, jsou vyráběny moderními technologiemi při nichž dochází k zachování zdraví prospěšných látek jako jsou vitamíny, minerály, enzymy atd. Patří k těm nejlepším značkám nejen u nás, ale i ve světě.

Canine Caviar

Přestože krmivo Canine Caviar používá ve svém složení pouze kvalitní a pro psa lehce stravitelné obiloviny jako je proso, cizrna či hnědá rýže najdete zde receptury zcela bez obilovin.  Proso je zde nahrazeno loupaným hrachem. Loupaný hrách - Obsahuje velké množství bílkovin a je velmi dobrým zdrojem draslíku a vitaminu B. Komplexní uhlohydráty, které hrách poskytuje, uvolňují energii postupně do těla pro udržení konstantního množství. Hrách je také dobrým zdrojem železa nezbytného pro správné uspořádání a funkci krevních buněk a velmi dobrým zdrojem vitaminu C, který chrání tělo před volnými radikály.

Artemis

Obsahuje pouze doporučené obiloviny. Na prvním místě ve složení je vysoký podíl masa či kvalitní  masové moučky. Každoročně od roku 2001 získává nejvyšší ohodnocení dvou nezávislých nekomerčních recenzentů krmiv (Whole Dog Journal , Dog Food Analysis) stejně jako již zmiňovaný Canine Caviar nebo First Mate.  Artemis klade velký důraz jak na nezpochybnitelnou kvalitu vstupních surovin, tak na jejich poměrné zastoupení v recepturách.

Taste Of The Wild

Granule Taste Of The Wild neobsahují obiloviny, které jsou zde nahrazeny sladkými bramborami - batáty a jsou tedy vhodné pro psy, kteří jsou alergičtí na obiloviny. Hypoalergenní receptury s jehněčím nebo lososím masem jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním a psy alergické na kuřecí či jinou bílkovinu. Najdete zde receptury s masem z bizona.

First Mate

Krmivo First Mate bývá právem označováno jako "likvidátor kožních onemocnění" Vynikající jako prevence i dieta při kožních obtížích (záněty kůže, záněty uší,svědivost, lupovitost) a při trávicích obtížích. Nejkvalitnější - ultraprémiová (modrá) řada nahrazuje obiloviny bramborovými vločkami.

Článek:
Canine Caviar, First Mate, Artemis Fresh Mix opět mezi nejlepšími krmivy
Artemis - granule pro malá plemena
Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psyŽádné komentáře:

Okomentovat