Prohledat tento blog

pondělí 3. května 2010

Zubní kámen, zubní plak u psa - prevence a odstarnění zápachu z tlamy


Zubním kamenem a problémy, které s tím souvisí trpí asi 90% psů starších jednoho roku. Proč a dá se tomu vlastně zabránit?

Zubní plak je povlak, který ulpívá na zubech. Je tvořen zbytky potravy, slinami a bakteriemi přítomnými v tlamě psa. Zubní plak je měkký a lze ho snadno odstranit žvýkáním a okusováním vhodných předmětů - hraček, žvýkacích pochoutek (tzv. greenies) nebo jiných dentalních pochoutek k tomuto účelu určených. Pejsek si nejen pochutná, ale zároveń to předchází vytvoření zubního kamene.

Vybrat si můžete ze široké nabídky dentálních produktů pro psy: Péče o zuby a ústní dutinu

Pokud zubní plak neodstraníme, působením minerálů z vnějšího prostředí, plak ztvrdne a vytvoří se zubní kámnen. Zubní kámen zapříčiňuje nelibý zápach z tlamy, ale také daleko vážnější zdravotní problémy u psa.


Zánět dásní se související ztrátou zubů je častým důsledkem velkého množství vytvořeného zubního kamene. Pro záněty není neobvyklé, aby si našly cestu až do kořene zubu a způsobily tak otoky dásní. Ty jsou bolestivé, způsobují otoky tlamy a zvířata obyčejně přestanou úplně žrát a mají horečku. Masivní zubní kámen velmi významným způsobem zhoršuje kvalitu života zvířat. Zvířata pociťují velký diskomfort nebo bolesti v tlamě a často ztrácí chuť k jídlu. Navíc jsou vystavena nebezpečí, že se infekce může přenést do jiných částí těla, například do srdeční chlopně.


Zubní kámen pak může odstranit pouze veterinární stomatolog. Proto je zde důležitá prevence.

Pravidelné a pečlivé čištění zubů odstraňuje zubní plak a zabraňuje jeho hromadění. Z vlastní zkušenosti však vím, že to psi nemají moc v lásce. Proto bych doporučila PlaqueOff Animal, novinku od firmy Alavis.

PlaqueOff Animal je výhradně přírodní produkt. Obsahuje typ mořských řas, u kterých byly prokázány speciální blahodárné účinky pro zdraví zubů a dásní. Je k dispozici ve formě sypkého prášku, takže může být do stravy snadno přidán každý den. Je bohatý na přírodní jód, obsahuje důležité vitamíny a minerály a neobsahuje umělá barviva, konzervanty, lepek a cukr. Více informací o tomto produktu si můžete přečíst zde: Plaque Off

Která plemena jsou nejvíce ohrožena tvorbou zubního kamene

Zubním kamenem trpí mnohem častěji malá a trpasličí plemena (jorkšír, čivava, jezevčíci, pudli, knírači, krysaříci, shi-tzu a podobně) než plemena střední a velká.

Dalším z faktorů, které ovlivňují výskyt zubního kamene u psů je tvar lebky a čelisti psa. Plemena se zkrácenou nebo deformovanou čelistí (vývojem a šlechtěním) trpí zubními problémy častěji, protože díky nestandardnímu postavení zubů vůči sobě nemůže fungovat běžné samočištění při kousání.

Související články:

Plaque Off Animal - Jak odstranit zubní plak a zubní kámen  
Víte jak čistit psovi zuby? - 4 základní kroky
Přípravky na odstranění zubního kamene u psa
Zubní plak a zubní kámen u psů a koček
Zápach z tlamy trápí 90% psů starších jednoho roku. Jak tomu předejít?
Zápach z tlamy - Dentální onemocnění u psů a koček

Žádné komentáře:

Okomentovat