Jak krmit psa? Jednou nebo dvaktát denně. Čím krmit psa? Podle čeho vybírat granule? Na co si dát pozor při sestavování domácí krmné dávky? A co pejskovi nikdy nedávat?
Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky, pak je zcela jistě naleznete v tomto článku nazvaném Krmení je základ - Váš pes je tím, čím ho nakrmíte.
Čím krmit psa - Granulované krmivo pro psy
Jako motto tohoto odstavce by mohlo být: "Váš pes je tím, čím ho nakrmíte", Pomineme odborné hodnocení krmiva z hlediska obsahu bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny a popelovin, stupeň jeho stravitelnosti, vlhkosti a dalších ukazatelů. Informace na toto téma naleznete zde: Návod jak na první pohled rozeznat kvalitní krmivo pro psy Praktičtější pro chovatele je např. dělení podle věku, fyzického zatížení, velikosti plemene. Podle věku dělíme psí populaci na štěňata (do 4 měsíců), mladé rostoucí psy (od 4 do 12 měsíců), dospělé psy, staré psy (velmi individuální). Podle fyzického zatížení bychom měli rozlišit pejsky s běžnou, zvýšenou (povahově temperamentní) a vysokou (služební a sportovní psi) aktivitou. Specifické nároky mají pak sáňoví psi, březí a kojící feny. Podle velikosti pak rozlišujeme toy plemena, malá, střední, velká a obří plemena. Sestavit podomácku ideální krmnou dávku pro psa je pro laika dosti náročné. Předpokládá to dosti podrobné znalosti v tomto oboru a mnoho času při přípravě. V současné době je pro většinu majitelů a především pro jejich svěřence daleko výhodnější zkrmování kvalitními krmivy, které respektují jednotlivé kategorie psů. Velmi jednoduše je pak možné podat přesnou dávku krmiva při správně zvolené kategorii. Obzvlášť důležité je to pro štěňata do jednoho roku. Při sestavování domácí krmné dávky je třeba mít na mysli, že pes není striktní masožravec. K masovému základu by měl tedy dostávat ještě podíl přílohy - rýže, těstovin, ovesných vloček apod. Velmi jednoduchým vodítkem pak u mladých psů jsou dva díly masa a jeden díl přílohy, u dospělých 1 : 1, u starých jeden díl masa a dva přílohy. U dospělého psa pak počítáme u denní krmné dávky spotřebu 25g masa na 1 kg tělesné hmotnosti. U mladých a rostoucích psů je to 30-40g na 1 kg. Nevýhodou doma připravovaného krmení je ztráta mnoha důležitých látek vařením. Zatímco štěňata je nutné po odstavení krmit 5 - 6 x denně s tím, že postupně se frekvence krmení snižuje. Dospělého psa krmíme 1x denně. Dříve byl mezi chovateli běžně rozšířen zvyk 1x za týden naordinovat psovi celodenní hladovku. Možná je škoda, že se od této praxe v současné době upustilo. Neměli bychom zapomenout zmínit, že pro psa rozhodně není vhodná uzenina a jiná slaná a kořeněná jídla, cukr a jiné sladkosti - obzvlášť čokoláda, syrové maso a vejce, alkoholické nápoje. Životu nebezpečné je pak zkrmování drůbežích a králičích kostí, prasečí a telecí krky a žebra a ryby. Článek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz Jak a čím krmit psa. Granule versus doma připravovaná strava Granule pro březí a kojící fenu Vápník v potravě štěňat a jeho rizika Jak krmit štěně - 6 důležitých rad pro krmení štěněte Máte alergického psa s citlivou kůží či zažíváním? Jaké krmivo zvolit? Artemis - granule pro malá plemena Alergie na potravu - Jak může krmivo ovlivnit alergii u psa Může být pes alergický na granule? Kloubní výživa pro psy |